in

Cod galben de instabilitate atmosferică în 23 de județe. Averse torențiale, vijelii și grindină, miercuri

Administrația Națională de Meteorologie a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă între orele 12:00 și 21:00, în zone din 23 de județe.

Potrivit meteorologilor, în nordul Olteniei și al Dobrogei, în nordul și nord-estul Munteniei, în sudul Moldovei și în cea mai mare parte a zonei montane vor fi perioade cu averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, cu rafale de 50-70 km/h.

Pe arii restrânse sunt posibile vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni, cu diametrul cuprins între 1 și 4 centimetri.

În intervale scurte, de una până la trei ore, sau prin acumulare, cantitățile de apă vor ajunge la 15-25 litri pe metru pătrat, iar izolat pot depăși 40-50 litri pe metru pătrat.

Atenționarea vizează județele Tulcea, Brăila, Galați, Ialomița, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Gorj, Mehedinți, Caraș-Severin, Hunedoara, Alba, Cluj, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Suceava, Neamț și Bacău.

ANM precizează că fenomene specifice instabilității atmosferice se pot semnala izolat și în restul țării.