Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări Cod galben de vreme caniculară, valabile miercuri în opt județe și joi în mai mult de trei sferturi din țară.
Miercuri, între orele 12:00 și 21:00, în Crișana, nordul Banatului, Maramureș, nordul și nord-vestul Transilvaniei sunt prognozate temperaturi deosebit de ridicate pentru această perioadă, disconfort termic accentuat și un indice temperatură-umezeală care va atinge pragul critic de 80 de unități.
Atenționarea vizează județele Bistrița-Năsăud, Maramureș, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Bihor, Arad și Timiș. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade Celsius.
Joi, 25 iunie, între orele 12:00 și 21:00, Codul galben de caniculă va fi extins în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și în sudul și estul Moldovei.
Meteorologii estimează maxime între 30 și 35 de grade Celsius, cu valori mai ridicate în vestul și nord-vestul țării, unde canicula se va resimți izolat. În zonele de câmpie, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va putea atinge sau depăși ușor pragul critic.
Totodată, în intervalul 24 iunie, ora 10:00 – 25 iunie, ora 21:00, este în vigoare o informare de vreme călduroasă, caniculă și disconfort termic pentru majoritatea regiunilor. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 25 și 35 de grade Celsius, cele mai mari valori fiind așteptate în vestul și nord-vestul țării.
