Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că autoritățile ruse au declarat persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg și au retras consimțământul pentru funcționarea postului consular.
Decizia a fost comunicată după ce ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat, în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026, la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse.
„În cadrul întrevederii, partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg, respectiv referitor la decizia părții ruse de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular respectiv”, a transmis MAE.
Ministerul român arată că reacția Moscovei era previzibilă și reprezintă un răspuns la măsurile adoptate de România la 29 mai 2026.
Atunci, autoritățile române au declarat persona non grata consulul general al Federației Ruse la Constanța și au decis închiderea Consulatului General al Rusiei din oraș.
Măsurile au fost luate după prăbușirea unei drone rusești în municipiul Galați, incident în urma căruia au fost înregistrate pagube materiale și persoane rănite.
Relațiile diplomatice dintre România și Federația Rusă rămân tensionate, iar decizia privind postul consular de la Sankt Petersburg marchează o nouă etapă în schimbul de măsuri diplomatice dintre cele două state.
